Bagietka


Najprawdziwszy chlebowy “comfort food”. Idealna bagietka z chrupiącą skórką i sprężystym wnętrzem. Nie wymaga wstawania bardzo wcześnie rano, bo fermentuje w nocy w lodówce. Rano trzeba tylko ją uformować i odczekać aż nieco wyrośnie. Ja dodaję do bagietki nieco oliwy z oliwek, przez co ma taki delikatny południowy posmak lata. Można ją piec na rozgrzanym kamieniu albo blasze. Warto też zadbać, aby w pierwszej fazie pieczenia w piekarniku panowała duża wilgoć. Ja zawsze wrzucam na dno piekarnika kostki lodu, ale można tam położyć naczynie z wodą albo po prostu spryskać bagietkę solidnie wodą.
Składniki
Rozczyn
- 2 g świeżych drożdży
- 10 g wody
- szczypta cukru
Ciasto
- rozczyn
- 200 g mąki pszennej (luksusowej albo chlebowej)
- 145 g wody
- łyżeczka soli
- 1/2 łyżki oliwy
Dodatkowo
- oliwa do wysmarowania miski
- kostki lodu do piekarnika
W skrócie
- Wymieszaj mąkę z wodą
- Wymieszaj składniki na rozczyn
- Odłóż na 30 minut
- Wymieszaj wszystkie składniki i wyrabiaj hakiem 5 minut
- Przełóż do miski wysmarowanej oliwą i odłóż na 2-3 godziny
- Odgazuj ciasto i włóż na noc do lodówki
- Rano wyciągnij ciasto i uformuj bagietkę
- Nagrzej piekarnik z kamieniem do 250 stopni
- Odczekaj 45-60 minut
- Na dno piekarnika wrzuć kostki lodu
- Natnij bagietkę i przełóż do piekarnika
- Piecz do zarumienienia (około 15-20 minut)
Przepis szczegółowy
1. Wieczorem wymieszaj mąkę z wodą i przykryj ściereczką.
2. Osobno wymieszaj składniki na rozczyn.
3. Odłóż oba pojemniki na 30 minut w temperaturze pokojowej.
4. Dodaj do mąki rozczyn i wszystkie pozostałe składniki na ciasto. Wymieszaj łyżką, a następnie wyrabiaj hakiem przez 5 minut. Ciasto powinno być nieco błyszczące, bo zaczął się wiązać gluten.
5. Przełóż do miski wysmarowanej oliwą. Przykryj folią spożywczą i odstaw do wyrastania na 2-3 godziny w temperaturze pokojowej. Jeśli położysz w cieplejsze miejsce, to wystarczy 1 godzina.
6. Przełóż z czterech stron ciasto łopatką, żeby je wygazować i zmniejszyć objętość. Następnie przykryj folią spożywczą i odstaw na noc do lodówki. Zimna temperatura sprawi, że ciasto będzie bardzo powoli fermetować.
7. Rano wyciągnij ciasto z lodówki. Oprósz blat mąką, przełóż na niego ciasto. Załóż 4 końce do środka i posyp wierzch mąką. Odczekaj 10-15 minut. Po tym czasie uformuj bagietki rękami i przełóż je na solidnie opószoną mąką ściereczkę kuchenną. Przykryj drugą ściereczką i zostaw w temperaturze pokojowej.
8. Włóż kamień (albo blachę z papierem do pieczenia) do piekarnika i włącz na 250 stopni.
9. Odczekaj 45 minut.
10. Na dno piekarnika wrzuć kostki lodu. Alternatywnie, zamiast kostek lodu, możesz spryskać bagietki wodą po włożeniu do piekarnika.
11. Przełóż bagietkę na łopatkę (albo deskę do krojenia) oprószoną mąką. Następnie natnij bagietkę żyletką. Otwórz piekarnik i zsuń bagietkę na kamień (albo blachę).
12. Piecz do zarumienienia (około 15-20 minut).